Bodrum Kalesi'nde „Polonya - Türkiye” sergisi ve "Klezmafour" konseri.

Antik çağda Halikarnas adıyla bilinen Türkiye’nin tatil başkenti Bodrum, tatil sezonunun başından bu yana Polonya - Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yılını kutluyor. Akgün Akova ve Gülden Akıncı’nın “Bir aynada iki ülke, Polonya ve Türkiye” adını taşıyan açık hava sergisi 20 Haziran itibariyle Trafo Bodrum’da teşhir edilmektedir. Aynı günün akşamı Bodrum Kalesinde, Türkiye’de de tanınan "Klezmafour" müzik grubunun konseri gerçekleşti.
Lublinli klezmerciler, Yahudi ve balkan geleneği motiflerinden ilham aldıkları bir müzik yapmaktalar. Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun Bodrum Belediyesi ile yapmış olduğu işbirliği neticesinde ve Adam Mickiewicz Enstitüsü ile Bodrum Kültür Sanat Topluluğu’nun desteği ile, İstanbul ve Bursa’da dinleyiciler tarafından bilinen grup bu sefer Bodrum Kalesinde sahne aldı.

 

“Ayyıldızın Altındaki Kartal: Polonezköy” albümünün ve Polonya-Türkiye konusuna adanmış daha birçok açık hava sergisinin yazarı Akgün Akova ve Gülden Akıncı’nın fotoğraf sergisinin açılışı da aynı gün yapıldı. Sanatçılar, “Bir aynada iki ülke: Polonya ve Türkiye” başlığı altında, her iki ülkede yaptıkları seyahatin kaydı olan fotoğrafların sergisini teşhir ediyorlar.

 

Sergi açılışı 20 Haziran 2014 saat 19:30’da, Bodrum Kalesinin hemen yanında yer alan Trafo Bodrum’da düzenlenen kokteylle gerçekleştirildi. Açılışa Konsolos Radosław Wawrzyniak ve Bodrum Belediye Meclis Üyesi Güneri Günaydın katıldılar.