Lodz Tıp Üniversitesi

1950 yılında kurulan Lodz Tıp Üniversitesi (İngilizce: Medical University of Lodz, Lehçe: Uniwersytet Medyczny w Łodzi), 2002 yılında Polonya Meclisinin aldığı kararla iki tıp okuluyla birleştirilmiştir: Lodz Tıp Akademisi ve Lodz Askeri Tıp Akademisi. Okul, diğer üniversitelerle birlikte; diş hekimliği, tıp doktorluğu, fizik tedavi uzmanlığı ve eczacılık alanlarında 34 binin üzerinde mezun vermiştir. Lodz Tıp Üniversitesi, Polonya’daki en büyük devlet tıp üniversitesi olarak; başta Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık alanlarında eğitim vermektedir.

RAKAMLARLA LODZ TIP

Kuruluş: 1950
Akademik personel sayısı 1.600Öğrenci sayısı 8501 öğrenci (% 73 Bayan)
Yaklaşık Yabancı öğrenci sayısı 321
Üniversite insan odaklı hareket ederek, mesleki eğitim kavramını her zaman geliştirmeyi hedeflemektedir. Şu anda 8000 üzerinde Polonyalı öğrenci çeşitli fakültelerde tıp ile ilgili alanlarda eğitim almaktadır. İngilizce Tıp öğretim ise 2003/2004 yılında başlatılmıştır. Çeşitli ülkelerden gelen yabancı öğrenciler halen 300′den fazla tıp ve diş hekimliği bölümlerine devam etmektedirler. İngilizce Tıp Bölümü global düşünmeyi teşvik etmek ve öğrenciler arasındaki işbirliğini sonucu benzersiz bir çok kültürlü eğitim sunmaktadır.
Okulun öğretim kalitesi resmi sıralamalara göre Lehçe Eğitim veren üniversiteler arasında en yüksektedir. Okul öğrencileri Polonya Bilimler Akademisi ya da “Medical Laurels” nin En İyi Öğrenci ödüllerini almışlardır.

BİLİM VE ARAŞTIRMA

Lodz Tıp Üniversitesi Polonya’nın önde gelen tıbbi araştırma merkezlerinden biridir. Okul yabancı akademik merkezler ve araştırma merkezleri gibi uluslararası bilimsel işbirliği faaliyetlerini yoğun bir şekilde sürdürmektedir.
Nijmegen Katolik Üniversitesi, Hollanda
Duke Üniversitesi Tıp Merkezi, Durham, North Carolina
Toronto Humboldt Universitat, Berlin, Almanya
Friedrich-Alexander Universitat, Erlangen
London King’s College
Universite degli Studi di Milano
Howard Tıp Merkezi, ABD Hughes
Bielefeld Üniversitesi, Almanya
Universite Claude Bernard, Lyon, Fransa
Kuopio Üniversitesi, Finlandiya
Friedrich-Alexander Universitat Erlangen, Almanya

KLİNİK VE ETKİNLİK

1600 yatak kapasiteli hastanesiyle Lodz bölgesindeki insanların sağlık ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

ÖĞRENCİLERİN AKADEMİK FAALİYETLERİ

Lodz Tıp Üniversitesi öğrencileri ERASMUS’a katılabilmektedir. Son birkaç yıl içinde gelen 25 öğrenci ve bu değişim programı çerçevesinde giden öğrenci sayısı 100’ün üzerindedir. Öğrencilerin araştırma çalışmaları, bilimsel konferanslara iştirakleri ve Bilimsel ÖğrenciGrupları faaliyetleri sayesinde aktif olarak ilgili alanlardaki güncel konulara dahil olmaktadırlar