Polonya'da Temel Bilgiler ve Giderler

Temel Bilgiler

Polonya Avrupa'nın en büyük ülkelerinden biri Avrupa Birliği ve NATO üyesidir. Polonya, Avrupa kıtasının orta kısmında konumlanmış olup, Avrupanın geometrik merkezi de Varşova'nın yakınlarında bulunmaktadır.Ülkenin toprakları toplam 312 683 km alanı kapsar ve yaklaşık 38.5 milyon nüfusu vardır. Bu da Polonya'yı Avrupa'da 9., dünyada ise 63. en büyük ülke yapmaktadır.Ülkenin adı " Polonya " - Latince " Polonia " ve Lehçe de " Polska " ülkenin batı kısmını yaşamak için kullanana kabileden " Polanie " gelmektedir.Anlamı : "Açık alanda yaşayanlar "dır.Milli renkleri kırmızı ve beyazdır.İktidar Prens Mieszko 1 tarafından uygar Avrupa'nın geri kalanı ile siyasi bağlarını kuran halkının, Hıristiyanlığı resmi din olarak kabul etmesi resmi olarak 966 yılındadır.

İklim  

Coğrafi konumu ve yüzey özellikleri bakımından Polonya iklimini belirleyen iki önemli faktör vardır. İklim deniz ve karasal iklimler arasında geçiş özelliği göstermektedir.Kış ayları ılıman veya soğuk , yazlar serin ve yağışlı veya sıcak ve kurak geçmektedir.Genellikle, yaz ayları sıcak ve ziyaret için en keyifli zamandır.Ancak bol güneş ve yağmur Polonya ikliminin karakteristik özelliklerindendir.Bahar, Mart ayında başlayıp Nisan ve Mayıs aylarına kadar -1 'den +20 ° C'ye kadar değişiklik göstermektedir.Temmuz, yılın en sıcak geçen ayıdır ve yazın kalan aylarında da 21 ila 32 ° C'ye kadar olan sıcaklıklarda hava oldukça sıcak geçmektedir.Başlangıçta,Eylül ayı Polonya'nın sonbaharının başlangıcıdır. Polonya'da kış erken gelir ve Kasım aylarının ortalarında özellikle Aralık ayında soğuk olur ve sıcaklık bazen sıfırın altında -30 ° C düşmektedir.Kış Aralık-Mart sürer ve kar kısa veya daha uzun dönemini kapsamaktadır. Yüksek dağlarda kar yağışı Nisan ayına kadar sürmektedir.

Yaşam Maliyetleri

ÖĞRENCİLERİN AYLIK GİDERLERİ

Hazırlık Kursu Ücreti (ilk yıl) :2000-3500 €

Yurt Kirası :80-100 €

Ulaşım :8-15 €

Sağlık Sigortası :10-12 €

Uçak bileti :100-250 €

Pasaport ve Vize masrafları :150-250 €

Beslenme ve Diğer Masraflar :100-250 €

Polonya'da Ortalama Yaşam Maliyetleri

Polonya'nın resmi para birimi Polonya Zlotisi (PLN) 'dir.1 EUR = 4,0 PLN; 1 USD = 3,0 PLN seviyelerindedir.

Aşağıda listelenen tüm masraflar ortalama olarak yazılmıştır. Tüm maliyetler, yaşanılan şehir,bireysel ihtiyaçlar ve yaşam tarzına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Aylık bir öğrencinin ortalama olarak Varşova'da ( en büyük şehir ve başkent olması sebebiyle) 1.500 PLN konaklama maliyeti, aylık yeme-içme, şehir ulaşımı ve bazı kişisel masraflarını karşılamak için yeterli olacaktır.

1.Konaklama maliyeti

Öğrenci yurdunda konaklama Aylık – 280 -400 PLN,Daireden oda kiralamak ( Tekli oda) Aylık - 700-1000 PLN,Şehir merkezinde bir stüdyo daire kirası - aylık 1500 PLN'den başlamaktadır.Fiyatlar; şehir konumu ve yaşam standartlarına bağlı olarak değişmektedir.

2. Gıda

Ortalama Maliyeti - 300-600 PLN AylıkFast food restoran'da öğle yemeği - 10-20 PLN

3. Temel ürünler

Ekmek - 2,5 PLNSüt - 2,5 PLN (1 litre)Yumurta (10) - 4,50 PLNPeynir - 1 kg başına 20 PLNDeterjan - 500 gram başına 5 PLN

4. Eğlence

Sinema - 7-22 PLNTiyatro - 20-100 PLNKonser - Yaklaşık 100 PLN

5. Şehir Ulaşımı

Aylık 55 PLN (öğrenci kartı) - Tüm ulaşım araçlarında seyahat sağlar (30 günlük şehir kartı)3 Aylık -140 PLN (öğrenci kartı) Tüm ulaşım araçlarında seyahat sağlar (90 günlük şehir kartı)Tek bilet (Otobüs, Tramvay veya Metro) – 1,75 PLN (öğrenci biletidir)

6.Diğer (Polona içi gezilerde )Demiryolu taşımacılığı:. Tren ve mesafe maliyetinin türüne bağlı olarak 40-200 PLN'dir.Hosteller - Sezon, konum ve oda standardına bağlı olarak gecelik 30-60 PLN'dir.


İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER
Neden Polonya
danışmanlık hizmetleri
Polonya’da Ekonomik Özel Dil Kurslarımız ve Fiyatları
Polonya Danışmanlık Hizmetleri ve Fıyatları
2019 Şubat Ayı Polonya Varşova Üniversiteleri Hazırlık Sınıfı Ara Kayıtları
2019 yılı Polonya Hazırlık Lısans Başvuruları
Polonya Hakkında
Polonya'da Temel Bilgiler ve Giderler
Polonya Şehirleri
Çalışma Şartları
Sosyal Yaşam ve Masraflar
Konaklama
Eğitim Sistemi
2023 Yılı Sağlık Mühendislik bölümleri Polonya Üniversiteleri ,
Polonya'da Eğitim ve Denklik Mevzuatı
Polonya'da İngilizcemi yoksa Lehçemi
Türkiye İşlem Süreci ve Detaylar
polonya eğitim vizesi
Polonya'daki İşlem, Süreç ve Sorumluluklar
Schengen Vizesi ve Seyahat
Sigorta
2020 yılı Polonya Hazırlık Lısans Başvuruları
Şubat 2019 Polonya Varşova Üniversiteleri Hazırlık Kursları
2020 Yılı Sağlık Mühendislik bölümleri Polonya Üniversiteleri ,
Polonya Üniversiteleri ve Ücretleri
Uluslararası Akreditasyon
Hazırlık ve Lisans Eğitimi İçin Kabul Şartları
Yüksek Lisans İçin Kabul Şartları
Polonya'da Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekli olan Evraklar
Polonya'da Lisans Eğitimi İçin Gerekli olan Evraklar
Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler
Öğrenci Görüşleri
Polonya Oturum kartı Başvuru Evrakları