Cazın Polonyalı Ustaları İstanbul Caz Festivali'nde

21. İstanbul Caz Festivali, caz müziğinin dünyaca ünlü isimlerinin yanı sıra Polonyalı sanatçıları da ağırlıyor. Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Stryjo üçlüsü ve Mitch&Mitch müzik grubunun sahne aldıkları tarih 3 Temmuz.
Kendine özgü müzik dili ile dikkat çeken Polonyalı piyanist Leszek Możdżer, İsveçli kontrbas sanatçısı Lars Danielsson ve İsrailli vurmalı çalgılar ustası Zohar Fresco 2004’den günümüze Możdżer Danielsson Fresco Trio olarak sahne almaktalar. Farklı stil ve ruh halini kendi dinamik müziklerinde başarıyla birleştiren üçlü, 2005 yılında CD çıkardıkları tarihten iki ay sonra platin albüm kazandı. 2005’den günümüze düzenli olarak konserler veren grup, dinleyici ve eleştirmenlerden tam not almayı başardı. 2013’de çıkan ve „Polska” adını taşıyan son albümleri müzikseverler tarafından ilgiyle karşılandı. Müzisyenler 3 Temmuz 2014 saat 21:00’da İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahne aldılar.

http://www.mozdzer.com/ 

Możdżer Danielsson Fresco Trio’nun performansının ardından, dünyaca ünlü Polonyalı trompetçi ve besteci Tomasz Stańko, Tomasz Stańko Quartet ile birlikte sahne aldı. Bugüne kadar 37 albüm çıkartan, birçok film ve tiyatro yapımının müziklerine imza atan Stańko, The New York Times tarafından günümüz caz sahnesinin en özgün ve yaratıcı trompetçileri arasında gösteriliyor. Tomasz Stańko’nun 2013’de çıkan ve „Wisława” adını taşıyan son CD’si Polonyalı Nobel ödülü sahibi Wisława Szymborska’nın şiirlerinden ilham alınarak oluşturulmuş bir albüm.

http://www.tomaszstanko.com 

Polonyalı üçlü Stryjo, 3 Temmuz gecesi "European Jazz Club" kapsamında Salon İKSV’de, geleneksel enstrümanları modern bestelerde kullanmasıyla bilinen Fakih Kademoğlu ile birlikte sahne aldı.

Macio Moretti ve Bartek Magneto tarafından oluşturulan 9 kişilik Mitch&Mitch grubu, açık hava konserleri serisi „Jazz in the parks” kapsamında 5 Temmuz 2014 günü Nişantaşı Sanat Parkı’nda sahne aldı. 

Ayrıntılı festival programı: http://caz.iksv.org/tr/program 

Polonyalı müzisyenlerin 21. Uluslararası Caz Festivali kapsamındaki konserleri, Polonya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 600. yılı kutlama programı etkinlikleri çerçevesinde ve Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Milli Miras Bakanlığı’nın desteği ile düzenlenmektedir.

http://turkiye.culture.pl/tr/event/cazin-polonyali-ustalari-istanbulda

http://turkiye.culture.pl