Polonya’nın dostlarına onur ödülü!

Polonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Polonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı 11 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını verdikleri nişanlarla onurlandırdılar. Ödüller, bu amaca özel 25 ve 26 Haziran 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen törenlerde Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mieczysław Cieniuch ve Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Mirosław Stawski tarafından tevdi edildi.
Polonya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 2014 yılına denk gelen 600. yıldönümü, Polonya’yı tanıtan ve ülkelerimiz arasında asırlara dayanan bilim ve kültür alanındaki işbirliğinin inşasında üstün hizmetleri geçen kişilerin onurlandırılması bakımından mükemmel bir fırsattır.

 

Türk-Polonya kültürel ve bilimsel işbirliğine yaptığı olağanüstü katkılardan dolayı Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Sayın Raibe Nazan Ölçer Polonya Cumhuriyeti Üstün Hizmet Liyakat Nişanı Subay Haçı ödülünün sahibi oldu.

 

Türk-Polonya kültürel ve bilimsel işbirliğine yaptıkları katkıların bir minnet ifadesi olarak Işık Üniversitesinden Prof. Yurdaer Altıntaş, Pera Müzesi Müdürü Mehmet Özalp Birol ve İKSV Genel Müdürü Görgün Taner Polonya Cumhuriyeti Üstün Hizmet Liyakat Nişanı Şövalye Haçı ile ödüllendirildiler.

 

Polonya’nın uluslararası alanda tanıtılmasına ve yüceltilmesine yaptıkları katkılardan dolayı, Türkiye-Polonya temalı albüm ve fotoğraf sergisi küratörü Gülden Akıncı, Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Evin İlyasoğlu, İstanbul Uluslararası Müzik Festivali Müdürü Yeşim Gürer Oymak, LOT Polonya Havayolları İstanbul temsilcisi Terry Ester Patpat, Türkiye-Polonya konulu fotoğraf sergisi ve albüm yazarı, aynı zamanda fotoğraf sanatçısı ve şair Akgün Akova, Aydınlık Gazetesi ve Ulusal Kanal Televizyonu editörü Hayati Asılyazıcı ile AYBAY Vakfı kurucusu hukukçu Rona Aybay Polonya Dışişleri Bakanı tarafından „Bene Merito” Şeref Nişanı’na layık görüldüler.

 

Nişan tevdi töreninde Akgün Akova ve Gülden Akıncı’nın hazırladıkları, Polonya Başkonsolosluğunca yayımlanan “Bir Aynada İki Ülke – Polonya ve Türkiye” albümünün tanıtımı da yapıldı. Tören, İstanbul Vali Yardımcısı, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı, sanat dünyası, akademik çevre ve medya temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

 

Ödül sahiplerini gönülden tebrik ederiz!